Игра на Тронове / Game of Thrones - сезон 1

Фентъзи и фантастика сериали

Аватар

Мега модератор

Мнение Вто Ное 06, 2012 7:14 pm

Игра на Тронове / Game of Thrones - сезон 1

За да се получи добре дадена тема, човек трябва да забрави всякаква поза. Включително клишета, високопарни думи и прочее хвалби. Нещо, което не видях нито веднъж през двете седмици, в които търсих информация за успешния сериал "Игра на Тронове" (Game of Thrones). Гугъл бъка от резултати по темата, но някак си не успях да намеря нищо на български, което да ме грабне. Нищо (освен може би уикипедия), което да постна като линк и да ви кажа "Четете тук братя, туй е добре написано". По тая причина седнах и писах. Писах толкова много, че започна да ми става тегаво. Бозата втаса, ракията свърши, а Челси завърши наравно със Суонси (мамка му, яд ме е) и отстъпи първото място във временното класиране на Манчестър Юнайтед. После уикенда свърши и новата седмица веднага ме увлече с други ангажименти, занятия и т.н.. Да се върнем обаче на темата. За писането. Успях да прочета и напиша достатъчно, че да се вкарам отново в целия филм и да се вдъхновя да започна писането отначало, тоя път по както трябва. Казвам отначало, защото и аз като останалите започнах да се увличам в клишета и прехласвания по сериала. Хубав е наистина, а измежду нас има един, който не го е гледал. На него посвещавам следващите редове и дано успея да избягам от клишето.

Изображение

Започваме с малко факти, къде потвърдени, къде не чак толкова.

Игра на Тронове
Жанр - средновековно фентъзи
Формат - сериал, драма
Създатели - Дейвид Бениоф и Д.Б. Вайс по книгите от поредицата "Песен за Огън и Лед" на Джордж Р.Р. Мартин.
Бюджет на първи сезон - 60 милиона долара
Актьори - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA_%D1%81_%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B8_%D0%BE%D1%82_%D0%98%D0%B3%D1%80%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5
Продуценти - Марк Хъфман, Франк Долджер
ТВ канал - HBO
Премиера - 17 април 2011 година (в България ден по късно)
Приходи - над 1 милиард долара (непотвърдено)
Награди - Златен Глобус, други 22 награди и 54 номинации http://www.imdb.com/title/tt0944947/awards

Веднага се набиват на очи няколко положителни неща.
Първо - сериала е на HBO. Не са спестени сцените на секс и насилие, без които книгата надали щеше да е толкова успешна. Когато сядате да гледате, вие попадате в свят на интриги, подмолни игри и жестокост също толкова реални, колкото е и самия живот.
Второ - бюджетът. За фентъзи сериал от по 10 епизода на сезон тия пари са много. Снимките са направени в Северна Ирландия, Малта и Шотландия, а актьорския състав... мамка му, добре подбран е.
Към тези неща прибавете двамата талантливи сценаристи (единия от които известен на запад новелист и луд фен на поредицата), и дори самия Джордж Р.Р. Мартин, който от време на време подпомага в процеса на работата и съвсем закономерно получаваме сериал с множество награди. Може би най-успешния във фентъзи жанра до сега, привлякъл стотици хиляди зрители към каузата.

интро

Сега, пресъздаването на филм или сериал по книга обикновено носи някои недостатъци. Книгите са доста обширни, а 10-те епизода са по 1 час - няма как да се помести всяка сцена или диалог и ако не се внимава лесно може да се развали уникалната атмосфера, която витае в книгите. Дали са се справили създателите - в първия сезон да (за втория ще стане дума отделно). Почти перфектно, ако изключим, че малко набързо е обяснено кой кой е. Човек, ако не е чел поредицата трудно може да си изгради пълна представа за героите и техните мотиви. В българското издание на втората книга в последните страници е поместено приложение с имената на всички семейства, лордове, гвардии, свити и т.н. - техните гербове и членове. Полезна работа - веднага щом някой се обърка може да отиде в края на книгата и да въведе ред на кашата в главата си. В сериала изпуснете ли някое по важно обяснение и като нищо можете да прекарате времето до края на епизода в мисли от сорта на - "Тоя сега кой беше?". Тук на помощ идват създателите от HBO, които са направили канал в тубата, където на Английски е обяснено кажи речи всичко, което ви дойде на ум. Някои от най яките клипчета и още размисли ще пусна в следващи мнения. Заедно с това ще се опитам да ви въведа малко в историята (без да развалям интигата) с идеята да се получи нещо, като енциклопедия. Сериозна задача, но тотално си струва - сериала е страхотен, а информацията на български е оскъдна.

За тези от вас, които се справят с английския и им е интересна темата - задължително влезте тук:
http://gameofthrones.wikia.com/wiki/Gam ... rones_Wiki

Приключвам за днес с родословното дърво на четирите главни рода
http://distractionsoflola.tumblr.com/image/4736562133
Чета, следователно съм луд.

Мнение Сря Ное 07, 2012 12:01 am

Re: Игра на Тронове / Game of Thrones - сезон 1

Ха така бравос, бравос!

Мнение Сря Дек 11, 2013 12:16 pm

Добре направено представяне на сериала.Мисля и аз да го изтегля и да го гледам.
Аватар

Мнение Сря Дек 11, 2013 5:16 pm

И аз му се каня от одавна... Един от най-добрите сериали е!
Никога не се отказвай... мойто момче...
Аватар

Мега модератор

Мнение Сря Дек 11, 2013 9:38 pm

Ами няма какво да му мислите толкова. Гледайте, че новия сезон излиза през април.

Мнение Чет Дек 12, 2013 12:29 am

Заслужава ли си, че и без това си търся нещо, което да гледам и следя с интерес.
Аватар

Мега модератор

Мнение Чет Дек 12, 2013 9:46 pm

mu6tu4e написа:Ами няма какво да му мислите толкова. Гледайте, че новия сезон излиза през април.

Назад към Сериали