Спутник-1

За космоса и вселената, само яки неща...

Аватар

Мега модератор

Мнение Пет Окт 04, 2013 2:35 pm

Спутник-1

Преди 56 години на тази дата руснаците изпращат първият изкуствен спътник "Спутник-1" в орбита около земята. Целта на мисията е да се установи плътността на горните слоеве на атмосферата и да се получат данни за йоносферата. На борда на спътника са монтирани два радиопредавателя, които излъчват сигнали прихващани от радио любители по света в продължение на 22 дни. Новината за успешното изстрелване подпалва задниците на американците, които до този момент убедено вярват, че са най-напредналата нация на планетата. Така "Спутник-1" дава начало космическата надпревара по време на Студената война, която довежда до серия от събития, които променят света завинаги. В известен смисъл "Спутник-1" е отговорен и за появата на Интернет.

Запис на сигнала излъчван от спътника може да намерите на този линк.

Ако ви се чете допълнително може да прочете тази по подробна статия от 5 страници на английски език.
Позволявам си да извадя от нея един цитат, който ме грабна:
"Because the satellite broadcasted a simple radio signal repeatedly, amateur radio enthusiasts around the world could listen to this small object emit beeps as it orbited the Earth. There was no denying the Soviet Union's achievement. The evidence was available to anyone with a ham radio."

Изображение

Изображение

Изображение

04.10.2013
Чета, следователно съм луд.
Аватар

Site Admin

Мнение Пон Окт 07, 2013 12:21 pm

Re: Спутник-1

Доколкото знам за 3 месеца този Спутник-1 изминава около 60 милиона километра около земята като се е движел с близо 30 000 километра в час. После е паднал и изгорял в атмосферата.

Иначе руснаците са били б*си и копелетата по това време.

Назад към Космос