Хоро от гарвани - Бранимир Събев

Бъдещи и дебютиращи автори

Мнение Чет Апр 17, 2014 5:29 am

Хоро от гарвани - Бранимир Събев

Ще ви призная нещо. от много време насам копнея да напиша ревю за някой начинаещ но добър, български, хорор писател. Дирих го къде ли не тоя писател, в блогове, в списания, в ревюта. Даже и на множество букинисти съм досаждал не и не. Нито бегъл намек за това, което търся. Чувствах се зле сякаш съм претърсил целият балкан но от този златен фъндък нямаше и помен. Минаха години и пак се зарових в електронният шубрак. Тогава нещеш ли изникна нещо. Казваше се „Хоро от гарвани“и беше сборник на Бранимир Събев, навсякъде го хвалеха. Реших да го потърся и се оказа, че го има и в електронен формат. Зачетох го меко казано ентусиазиран все пак това беше според критиците българският Кинг. Запрелиствах търсейки жадно и следа от геният написал „То“ и „Стрелецът“. Да ви кажа, че останах разочарован ще е меко казано неточно. По скоро бях ядосан. Ядосан от фактът колко малко е било нужно на Събев да се докосне до величието на Кинг или Кунц. Малко но все пак тази разлика за мен беше като пропастта между пъклото и рая. Още с първия разказ, останах слисан от подхода на автора в поднасянето на историята. Събев запознава читателя с няколко герои, един от които напълно немотивирано решава да разкаже на останалите „страшна история“ в стила на градските легенди. Най-лошото е, че тези истории не повлияват по никакъв начин на героите и в комбинация с липсата на обрати, след всеки раказ оставах с впечатлението за нещо недовършено. Ужасът за мен беше простият факт, че в „страшните истории“ няма нищо страшно. Опитът на автора да смеси шаблонни герои, с оригинален стил е катастрофално незадоволителен. Все пак стил не липсва и силно се надявам Събев да го доразвие в бъдеще. От разказите лично на мен ми допадна „Върколакът“ доста бруталност лъха от него. За финал искам да добавя, че с нетърпение очаквам бъдещите творби на точно този писател тъй като виждам в него нещо голямо което дебне да се изяви. Изображение Изображение В дясно Събев, който е и автор на сборниците "Човекът, който обичаше Стивън Кинг" и "Пустинния скорпион" спечели наградата Златна руна за развитие на фентъзи и хорър жанра в България.

Мнение Чет Апр 17, 2014 9:37 am

Re: Хоро от гарвани - Бранимир Събев

В библиотеката си имам една негова книга - Човекът, който обичаше Стивън Кинг. След това ревю може да му отделя малко повече внимание. xD

Назад към Бъдещи творци